Možnost platby přes GoPay systém

Večer plný hudby známých

neznámých umělců s kytičkami

od nás.


Zajímavosti » Lilie
Lilie

Bílá lilie byla již odpradávna znakem čistoty a nevinnosti. Nejstarší vyobrazení lilií je staré 3600 let a dochovalo se na minojské fresce Knossu, kde je zachycen Adriadnin trůn zdobený Liliemi. Naopak v Egyptě, Řecku a Římě byla symbolem plodnosti, naděje a budoucnosti. Ve východních kulturách byly některé druhy lilií ceněny pro léčivé účinky a byly běžně konzumovány.

V Evropě je zachována hlavně křesťanská symbolika, kde lilie jsou nejčastěji spojovány se smrtí, a proto jsou často květy tesány do náhrobních kamenů. Objevuje se i v heraldice a zvláště díky kráse a eleganci květů se stala erbovním znakem králů.

Je známo asi 100 - 120 druhů, které jsou rozšířeny v Evropě, Asii a v Severní Americe, hlavně v mírném až subtropickém pásu, ale i v horách asijských tropů.

Jako řezané do vazby květin se nejvíce používá 10 - 20 druhů v široké barevné škále, pěstované většinou v Holandsku.

Lilie jsou v prodeji celoročně, jejich použití je universální od svatebních, dárkových, jubilejních až po smuteční. Dají se dobře doplňovat s jinými druhy a barevně kombinovat. Jejich nevýhodou je kratší životnost a choulostivost na poškození při přepravě.